Eesti English Русский
Kroonika

Toimunud sündmuste videod


SAKU ELAS KAKS PÄEVA MANDOLIINIFESTIVALI RÜTMIS
 
27.- 28. 07. 2015 toimus teine Saku mandoliinifestival - kaks päeva täis võrratut muusikat  ja vaimustavaid esinejaid. Elurõõmsat pillimängu jätkus Saku Valla Maja õuele ja saali ning Pruulikotta ja tänavatelegi. Vt Eesti esimene 
Festivali korraldasid orkester Saku Mandoliinid ja huvikeskus. Pillipidu algas maailma esimese mandoliinirongkäiguga Pruulikoja juurest Saku Valla maja õuele.   SAKU MANDOLIINIRONGKÄIK   Seejärel kõlasid tuttavad lauluviisid Saku Valla Maja õues Eesti Ühendatud Ukuleleorkestri saatel vt salvestus Eesti ühendatud ukuleleorkester.
Avapäeva kontsert Saku valla Maja saalis oli  erinäoline- vanamuusikakavaga esines lautol ja barokkmandoliinil Alina Sakalouskaya( vt kontserdi salvestust A.Vivaldi Kontsert D-duur), kontserdi teise poole täitis aga publiku tulise aplausi teeninud bluegrass- ja muud akustilist muusikat mänginud ansambel Robirohi. Õhtutundidel jätkus mandoliinimängijate ühine pilli- ja tantsupidu Saku Pruulikojas.
Teise kontserdipäeva juhatas täissaalile sisse Ants ja Anto Õnnise mandoliinialbumi „Mandoliiniga läbi Sitsiilia“ esitlus. Vt kontserdi salvestust.  Tantsulugu  Ciuri Ciuri.  Kuulda sai nii tempokat tarantellat ja kaunist itaalikeelset laulu. Elamusliku punkti pillipeole pani ühisesinemine, kui laval olid kõik neli festivalil osalenud mandoliiniorkestrit- Uhtna Mandoliinid, Saku Mandoliinid, Tapa mandoliiniorkester ja Üle-eestiline mandoliiniorkester. VT Video  Üle-Eestiline Mandoliiniorkester Kondori lend  
Aitäh kõikidele toreda festivali korraldajatele ja kohtumiseni 2016.  aasta 2.- 3. juulil  juba kolmandal Saku mandoliinifestivalil!  

TERVE VALD OLI KOKKU AETUD
30.05.15 XII SAKU LAULU-  JA TANTSUPIDU  
„Kohtume jälle sirelite õitsemise ajal Sakus“ – selle ilusa üleskutsega lõpetas 1971. aastal Saku I laulupeo Ottniell Jürissaar, Saku laulupäevade traditsiooni algataja. 30. mail 2015 sai teoks juba XII Saku Laulu- ja Tantsupäev.
Saku Valla Maja juures peetud suurejoonelisest ühispeost võttis osa ligi 750 erinevas vanuses  lauljat, tantsijat ja pillimängijat. Vt video laulupeoliste rongkäik ja avamine  Esinejate seas olid külalised Tabasalust, Kiilist, Padiselt, Raest ja Tallinnast.  Erinevalt varasematest mõisapargi pidudest, paigaldati tänavu suur vabaõhulava Saku Valla Maja juurde vabaõhuplatsile. Rongkäiguga pealava ette jõudnud pidulisi tervitas ja tutvustas publikule peo üldjuht Liina Hendrikson, seejärel jätkus pidu meeleoluka kavaga.Vt video naiste Reilender  Meeste ja poiste ühistants vt Isa polka 
Esinesid tantsijad mudilastest Vt mudilaste tantsu Jänesed seeniortantsijateni, mudilas-, laste –ja koolikoorid, nais- ja segakoorid ning eakate lauluansamblid. Mõnusa etteaste tegid Saku Mandoliinid Vt video  Mandoliinipolka koos tantsurühmadega  ja puhkpilliorkester Saku.  Sära lisasid mitmed solistid. Peo aukülaline oli Andres Valkonen, kelle looming kõlas Sven Petersoni seades ja juhatusel segakooride ja Tõnis Tüüri saateansambli  esituses. VT video Las jääda ükski mets.  Pika peokava lõpetasid ühendkoorid, kelle esituses kõlanud „ Kauges külas“ tuli publiku soovil kordamisele. Vt video  Kauges külas 
„Rahvas, kes oskab nõnda tantsid, laulda ja mängida, väärib ka tulevikus oma riiki“, tõdes üleva peo lõppsõnas Saku vallavolikogu esimees  Tanel Ots. Päikeseline laulu- ja tantsupäev lõppes pidulistele ansambli Justament saatel- kas siis kuulates või tantsides. Järgmine kohtumine sirelite õitsemise ajal on nelja aasta pärast.  Eriline tänu kõikidele korraldajatele:  XII Saku Laulu- ja Tantsupeo üldjuhile ja lavastajale  Liina Hendriksonile, liikumisjuhtidele Eve Lutterile ja Kersti Ulmasele, muusikajuhtidele Sven Petersonile, Diana Põllule ja Inga Nurmele ning tehnilisele meeskonnale Alari Volfile,  Maria Männile, Raul Laugenile jpt. Suurimad tänud kõikidele esinejatele ja nende juhendajatele ja koostööpartnerite!  Täname toetajaid: Saku Vallavalitsust, Eesti Kultuurkapitali ja Saku Õlletehast.
XII Saku Laulu- ja Tantsupeo lood ja laulud pühendasime in memorian  (1924 – 2014) Saku laulupäevade traditsiooni algatajale, muusikaõpetajale ning koorijuhile Ottniell Jürissaarele. Tema suurejoonelise idee ja energia toel toimus 1971. aasta  6. juunil Saku I laulupäev, mis tõi mõisaparki kokku 850 lauljat, tantsijat ja pillimeest.   
Vt VIDEOD - INTERVJUUD Saku Laulu- ja tantsupidudest ning kultuurielust 
Saku Huvikeskuse film- intervjuu Ottniell Jürissaarega Saku laulupidude ajaloost ja segakoorist Tuljak Autor Liina Hendrikson 2011
Saku Huvikeskuse film-intervjuu Alma Kallioniga Saku laulupidudest 2011 Autorid Ave- Maria Rapper ja Liina Hendrikson  
Saku Huvikeskuse film  Saku kultuurielust ja Linda Rausi tegevusest Sakus 2011 Autor Liina Hendrikson 
Saku Huvikeskuse film - intervjuu Jaak King Saku kultuurielust 2011 Autor Liina Hendrikson 
Saku Huvikeskus film -intervjuu Aime Tammega Saku kultuurielust ja Linda Rausist 2011 Autor Ave- Maria Rapper 

 
30.04.15 KURTNA RAHVATANTSIJAD PIDASID JUUBELIPIDU 
 30.aprillil tähistasid  Saku huvikeskuse tantsurühmad Kurtna naisrühm ja segarühm Hellad Tallad oma 30.  ja 5. juubelit ühise rahvatantsukontserdiga. Naisrühm esitas kontserdil Kurtna kooli saalis läbi tantsu hetki Kurtna naisrühma 30-aastasest ajaloost.  Taasesitati mitmeid rühma jaoks tähenduslikke, enim tantsitud ja   armastatud tantse. Publiku jaoks meeldejäävaim oli tants tõukeratastel, sest lisaks koos tantsimisele on selle naisrühma sportlikud ja nooruslikud liikmed juba üle 10 aasta koos ka ühiseid rattamatku korraldanud. Aja jooksul on  tantsurühm leidnud endale palju toredaid sõpruskollektiive ja kontserdi teise poole sisustamisse kaasatigi külalisrühmad Kiilist ja Sakust. Publiku ette astusid ka Kurtna kooli lasterühma tantsijad. Pidutsemiseks oli põhjust ka Kurtna koolis tegutseval noorte segarühmal Hellad Tallad, kes sai 5 aastaseks. Just selles rühmas on täna tantsimas  ka järelkasv - tantsijate endi tantsupisikust nakatatud lapsed. Kontserdi lõpus jagus õnnitlejatel lilli, kingitusi ja lõbusaid meenutusi mõlema juubilari saavutuste tunnustamiseks.  
Saku Huvikeskuse juhataja, Liina Hendrikson, andis üle Eesti Rahvatantsu  ja Rahvamuusika Seltsi tänukirjad  ja staažimedalid  üle 30 aastase staažiga rahvatantsija  Pille Otsale, 20 aastase staažiga tantsijatele  Aive Staalile  ja Ritva Soole  ning pikaajalise osalemise eest tantsurühmas tunnustati tänukirjaga ka Eve Ratasseppa, Anne Kalvetit ja Maarika Paabstelit. Peoliste südamliku tänu ja lillesülemitega peeti meeles ka rahvatantsijate juhendaja Eve Lutterit. 

SAKU HUVIKESKUSE MULTIMEEDIARING 

2013. aasta septembris tegevust alustanud Saku Huvikeskuse multiimeediaringi õpilased said valmis oma  filmi, mis kannab pealkirja " Klaviatuur"  Ringi juhendab Kristjan Rosin  
VT  Multimeediaringi õpilaste tehtud filme 
Andri film Saku 2014

Saku valla laste lauluvõistlus "Las laps laulab" on eelvooruks maakondlikule lauluvõistlusele "Harjumaa Laululaps 2015", mis toimub sellel aastal Saue valla kultuurikeskuses 17. ja 18. aprillil.

VÕITJAD JA EDASIPÄÄSEJAD
                                                                                              SAKU HUVIKESKUSE MALERING OLI TAAS EDUKAS!

Malering käib koos esmaspäeviti (kl 17-18) ja reedeti (kl 14-16). Ringi nimistus on 21 last, neist 11 on osalenud 2-3 aastat, ülejäänud alustasid mullu sügisel. Mõistagi edeneb maleteadmiste omandamine edukamalt neil lastel, kes käivad koos mõlemal õppepäeval. Neid on kümmekond.
Õpitu kinnistamiseks  on vaja osa võtta võistlustest. Korraldame maleringis 3-4 omavahelist turniiri aastas. Edasijõudnutel on sellest vähe, neil tuleks oma mänguoskust tõsta tugevamatel turniiridel.      Sellisteks on Tallinna Maleklubi poolt korraldatava laste kiirturniiride sarja võistlused, mis toimuvad jaanuarist maini iga kuu viimasel laupäeval. Mängitakse 7 partiid kolmes vanuseklassis: U8 (sünniaeg 2007 ja nooremad), U10 (2005) ja U14 (2001). Need turniirid on väga populaarsed, millest võtab osa Eesti noormaletajate paremik.
        2015 a. jaanuari turniiril käisimegi kolme lapsega Tallinnas mängimas. Parima tulemuse saavutas U10 klassis  Ralf Marten Raisma, kes võitis 4 partiid 7st, jagades selle tulemusega 61 võistleja hulgas 17.-27. kohta. Võistlusklassis U14 oli Anders Raudväli tubli tulemusega 3,5 punkti 46 võistleja hulgas 22., Artur Ulmase tulemuseks jäi 2,5 p.
Edaspidi üritame neist võistlustest osa võtta rohkemaarvuliselt. Selleks loodan saada abi lastevanematelt  transpordi osas.
Hans Tomson, treener
 
SAKU HUVIKESKUSE KUNSTIRINGIDE JUHENDAJA KAIE KAL` i NÄITUS PÄRNUS!

Pärnu Linnagalerii Kunstnike Majas toimus näitus Maa ja ilm, kus osalesid  kunstnikud Kaie Kal Ja kaija Kesa,  näitusega kaasneva muusika oli loonud 
Pastacas (Ramo Teder). 

"Maa ja ilm on need asjad, mida me iga päev näeme, tajume, kogeme. Seal on Taimed, Limnnud, Loomad, Vesi, Valgus. Elame Maailmas, Maailm elab meis. See on vastastikune usaldus, vaikus ja armastus" ütlevad kunstnikud oma tööde koha ise. 
Vaata näituse pilte SIIT


                                                                                                   
                                                                                                                                     Kaie Kal "Õitsemise aeg"

 SAKU HUVIKESKUSE RUTIINIVABA 2014 
 
Ehkki nime poolest võiks Saku Huvikeskust pidada rohkem õppe- ja koolitusasutuseks, on tegelikkuses Saku Valla Maja kolmanda korruse ühte majatiiba paigutunud pisike, ent tegus kultuurikeskus. Võibolla ei ole meie interjöör kõige kaasaegsemate killast ning pidevalt on kuskil remontivajavaid nurki, võib ometi kindlalt väita- tähtsam on sisu ja sellest siin kõrgel vana instituudihoone sammaste vahel juba puudu ei tule!   
Saku Huvikeskuses pakutakse nii järjepidevat huvitegevust lastele ja täiskasvanutele, kui ka ühekordseid harivaid kursuseid.  Siin organiseeritakse kultuuriüritusi erinevas vanuses peaasjalikult kohalikule elanikkonnale ning korraldatakse ka Saku valla suurüritusi. Võib julgelt öelda, et meie majast leiab omale soovi korral meelepärase tegevuse igas vanuses inimene. Igapäevaselt saab meil tegeleda erinevate kujutavate kunstidega nagu maal, keraamika ja portselanmaal, lastele on lisaks avatud meisterdamis- ja puutööringid.  Meil on võimalik arendada oma vokaalseid võimeid eraõpetaja juures, laulda ansamblites või segakooris. Ka pilliõpet on võimalik meil harrastada; tegustevad plokkflöödiring, loovmuusikaring,  toimub kitarriõpe ning tegutseb mandoliiniorkester. Lisaks erinevad tantsustiilid klassikalisest peotantsust, linetantsust või kõhutantsust rahvatantsu ja  seeniortantsuni! Õhtutundidel on täiskasvanutel võimalik lõõgastuda joogamatil,  mängida  malet või bridži. Kõige pisematele külastajatele on avatud mängutuba ja tegutsevad beebivõimlemise – , muusika  - ja kunstiringid. Huvitavamatest kursustest võiks esile tuua  foto- või aafrika trummide õpituba. Alanud aastal on juba väga populaarsdeteks osutunud pastsipunumise õpitoad.
Öeldakse, et iga laps on oma kodu nägu. Nii on ka huvikeskuse igapäevaste tegevuste ning ürituste taga rühm tegusaid inimesi, kes väga armastavad oma tööd. Võime uhkusega öelda, et meie töötajad on kõik oma ala professionaalid, kes kõrgelt hinnatud ka väljapool Sakut. Pingutused uute ringijuhtide leidmiseks on aga pidevad, sest kahjuks pole töötasud kulutatud aja ja töömahuga võrreldes kaugemalt käijale sageli motiveerivad. Piiratud võimalused ringijuhtidele suuremat koormust pakkuda saavad tihtipeale takistuseks ka uute ringide avamisel. Nii oleks tegelikult potensiaali täiskasvanute puutööringile, huvi on tuntud ka metallehistöö või klaasikunsti vastu, kuid kust võtta professionaalset ringijuhti, kes oleks ka motiveeritud õhtutundidel oma tööd tegema?
Ajaga kaasas käia ning uusi huvialaringe tuleb avada aga pidevalt, sest tehnika areneb kiiresti ning me tahame uusi väljendusviise pakkuda ka oma noortele! Nii näiteks hakkas kolm aastat tagasi avatud legorobootikaring eelmisel aastal ka reaalset tulemust andma, kui meie poisid osalesid väga edukalt Baltimaade suurimal robootikavõistlusel Robotex!  108 osalenud roboti hulgas jõudsid meie poisid finaali ning saavutasid ühe robotiga lausa 4.koha!  Ka eelmisel aastal avatud automudelismiring on juba oma esimestel võistlustel ära käinud ning sealtki karikad koju toonud!  Heameel on, et pikalt varjusurmas olnud maleharrastus on noorte hulgas taas tõusuteel- eelmisel aastal oli soovijaid laste maleringi lausa kahe rühma jagu! Pole ka ime- meie maleõpetaja on Eesti vanim tegevmaletaja, Saku valla kuldmärgi kavaler Hans Tomson, kes oma tähelepanuväärse tegevusega eelmisel aastal ETV Prillitoosi saatessegi jõudis! Kui aga vaatate telesaadet Ringvaade, siis mäletate ehk ka üht lugu eelmise aasta juunikuust, mil stuudios oli rohkelt mandoliinimängijaid- tegemist Saku Huvikeskuse mandoliiniorkestriga.    
Loomulikult nõuab iga hobi pühendumust, kannatust ning seda sageli kogu perekonnalt. On huvitav märgata, et kes kord juba huvikeskuses käima hakanud, see jääb meiega pikkadeks aastateks! Sageli käivad huvialaringides sama pere mitu last või lisaks lastele ka vanemad.
Huvialade harrastamine ongi elustiil, mis algab maast-madalast. Meie kogenumad isetegevuslased on jäänud oma valitud hobile truuks lausa aastakümneteks! 2014 oligi Saku Huvikeskuses märkimisväärne mitmete juubelite poolest:  2O tegutsemisaastat täitus portselanmaaliringil ja lauluansamblil Vilistlased, rahvatantsurühmade Lindaratas 5., Pangviina 30. ja naisrühma Linda 50. ühise juubelikontserdiga tähistasime aga lausa 50 aastat täiskasvanute rahvatantsuharrastust Sakus! Rahvatantsijate eestvõtmisel sai raamatukaante vahele Saku rahvatantsu ajalugu, mõisaparki püstitati aga pink tantsuema Linda Rausi mäülestuseks. On eriti imeline, et suur osa tänaseidki lauljaid, portselanmaalijaid ja rahvatantsijaid löövad rühmades kaasa aastakümneid, paljud lausa loomisest peale! Need inimesed on aga inimesed meie seast, inimesed Sakust!
Võib vist arvata, et kes käib maali- või tantsutrennis, tunneb huvi ka kontserdite või teatrietenduste vastu.  Saku Huvikeskuse üritused pakuvad esinemisvõimalusi kõikidele meil tegutsevatele kollektiividele ja tihti kutsume veel külalisigi; 2014 kolmandat aastat toimunud märtsikuisel Laste Teatripäeval said esinemisvõimaluse oma valla lasteaedade ja algkooliklasside näiterühmad! Vt teatriringi etendust Väike nõid 
Iga-aastasel Lastekaitsepäeva kogupereüritusel tantsisid kõik alates beebiringidest kuni gümnaasiumi rahvatantsujütside ja noorte hipphoppariteni! Mõned meie katuse all arenenud kollektiivid on aga nii tublid, et organiseerivad ise üritusi. Nii korraldas 2014 kõigest teist aastat tegutsev Saku Mandoliiniorkester juunikuu viimastel päevadel ülevabariigilise Mandoliinifestivali! Osalejaid oli lähemalt ja kaugemalt ja tegevusi jätkus mitmeks päevaks. Loodetavasti saab mandoliinifestivalist mõnus traditsioon ning iga-aastane üritus, sest tundub, et huvilisi jätkub!
2014 oli Laulu- ja tantsupeo aasta. Laulupeo tuli tuli seekord läbi Harjumaa ning ka Saku valla külad jäid tee peale. Isetegevuslasi jagus igasse tule peatuspunkti! 2. juuli Laulu- ja Tantsupeo Tuletulemine Saku Valla Maja juures kujunes võimsaks ning meeliülendavaks nii esinejatele, kui ka publikule, sidudes kokku erinevad põlvkonnad nig näidates valla isetegevust kogu selle uhkuses! Suve lõpetav Augustfest, mida korraldame koos Saku Õlletehase ja Saku Pruulikojaga, kogus aga pruulikoja esisele platsile tuhatkond inimest. Peaesinejad ansamblid Traffic ja Smilers andsid vallarahvale superkingituse kontserdite näol, mis olid vallaelanikele tasuta!
Oktoobris alustanud igakuised lastehommikud ja mälumäng, mida sel aastal Kiili vallaga kahasse korraldame, on Saku Huvikeskuse rõõmuks leidnud vallaelanike hulgas kindla sihtrühma.  Detsember särab aasta lõpus kroonina, pakkudes kohalikku kultuuriellu suuremaid- väiksemaid kontserte ja üritusi igale sihtrühmale. Huvikeskuse korraldatav Jõulutelk on kogupereüritus, kuhu kutsume osalema ka teisi asutusi, ühendusi või lihtsalt ettevõtlikke vallakodanikke. Lisaks oma valla erinevatele esinejatele tipneb üritus tuntud popstaari, eelmisel aastal Karl-Erik Taukari kontserdiga!
Aaastalõpu peoõhtuta  ei kujuta aga Saku valla kultuurielu enam üldse ette. See on pidulik tantsuõhtu laudadega, kus kvaliteetsed esinejad ning pearõhk heatasemelisel ansamblil. Saku Valla Maja kõrge laega suur saal on aga sedasorti õhtuks lausa loodud! Eelmise aastalõpupeo  pileteid hakati küsima juba oktoobrikuus ja  30.detsembril oli saal täis rahulolevaid mehi ja naisi.
Saku Huvikeskuse hüüdlause on Rutiinist välja!  Siiski ei sünni kultuuriüritused ilma stressita;
head mõtted sünnivad paljude inimeste ideedest, klapitamistest-koosolekutest. Igale üritusele eelneb pikk periood e-kirju, telefonikõnesid- vahel ka vaidlusi.     
Millal puhkab kultuurikorraldaja? Kindlasti mitte Jaanipäeval, tihti mitte ka teistel riiklikel pühadel või reede-laupäevaõhtul. Kultuurikorraldaja puhkab siis, kui lavaesise täidavad  naeratavate nägudega  lapsed, kui täissaal aplodeerib püsti seistes esinejale või kui õu on tihedasti täis rahulolevaid inimesi. Neid hetki õnnestus Saku Huvikeskuse töötajatel 2014. aastal korduvalt kogeda. Tänud neile, kes kohal olid ja uute kohtumisteni!
Saku Huvikeskuse kunstiline juht,  Ave-Maria Rapper

04.12.15 LAULUANSAMBEL VILISTLASED TÄHISTAS OMA 15 JUUBELIT vt ansambli voldik 

SEGAKOOR TULJAK TÕI VIIMSI 5. JAZZFESTIVALILT II KOHA B-KATEGOORIAS Just for fun
15.11.2014
15. novembril 2014 toimus Viimsi Koolis 5. Viimsi JazzPopFest. Esinejaid hindas žürii koosseisus:                    
Anne Erm, Sirje Medell, Külli Kiivet Festivali tulemused:
A-kategooria Simply the Best
ETV vilistlaskoor, juhendaja Aarne Saluveer - I koht
Tallinna Ülikooli kammerkoor, dirigent Sander Tamm - II koht
B-kategooria Just for Fun
TTÜ Tallinna Kolledži kammerkoor Aktiva, dirigent Kaja Viira – I koht
Segakoor Tuljak, dirigendid Kristina Kodas ja Sven Peterson – II koht
EBSi kammerkoor, dirigendid Tõnno Piigli ja Kersti Seitam – III koht
Tulevikukoorid Future is Yours
Meero Muusiku Lastekoor, dirigendid Mirjam Dede, Anu Lõhmus – I koht
Vokaalansamblid Little Less
2Loud, juhendaja Grettel Killing – I/II koht
Mustad Klahvid, juhendajad Margot Suur ja Riivo Jõgi – I/II koht
The Fews – III koht

Ehkki nime poolest võiks Saku Huvikeskust pidada rohkem õppe- ja koolitusasutuseks, on tegelikkuses Saku Valla Maja kolmanda korruse ühte majatiiba paigutunud pisike, ent tegus kultuurikeskus. Võibolla ei ole meie interjöör kõige kaasaegsemate killast ning pidevalt on kuskil remontivajavaid nurki, võib ometi kindlalt väita- tähtsam on sisu ja sellest siin kõrgel vana instituudihoone sammaste vahel juba puudu ei tule!   


11. 2014 SAKU HUVIKESKUSE NOORED ROBOOTIKUD OSALESID EDUKALT BALTIMAADE SUURIMAL ROBOOTIKAVÕISTLUSEL ROBOTEX!
 
Saku Huvikeskuse noored robootikud osalesid 2014 a. novembri viimasel nädalavahetusel TTÜ spordihoones toimunud rahvusvahelisel robootikavõistlusel Robotex. Meie poisid lõid kolme robotiga kaasa võistlusalal nimega Lego Sumo. Saku Huvikeskust esindasid Karl-Johan Maitus ja Enn-Riiko Talivere robotiga Põrkepill, Markus Kukkur ja Pranko Kõrgesaar robotiga Project* ning Jan Hendrik Jõgi ja Erik Elias Pajuste robotiga Sakutaja.
 
Kokku astus Robotexil Lego Sumo klassis võitlustulle 108 robotit Eestist, Lätist ja Leedust. Kaks meie robotit jõudsid 24 parema hulka finaalvõistlusele. Markus Kukkur ja Pranko Kõrgesaar koos oma robotiga Project* jõudsid lõpuks 9.-16. kohale ning Jan Hendrik Jõgi ja Erik Elias Pajuste robotiga Sakutaja tulid 4. kohale. Meie kolmas robot Põrkepill, kes harjutusplatsil tundus peale viimast ümberehitust meie parim robot, sattus loosi tahtel paraku väga tugevate vastastega alagruppi ning kahjuks jäi väga napilt finaalturniirilt välja.
 Võistlustel osalejate vanus oli algkoolist kuni suurte kogemustega täiskasvanud robootikaentusiastideni. Robotid olid loositud 12 alagruppi ja iga alagrupi kaks paremat pääsesid edasi finaali.
 
Lego Sumo on robotite võistlusala, kus robotite valmistamiseks tohib kasutada ainult Lego originaaldetaile. Kaks omavahel võistlevat robotit asetatakse 72 cm läbimõõduga ringikujulisele väljakule ning robotite ülesanne on peale stardikäsklust ilma kõrvalise abita oma erinevate sensorite abil vastane väljakult ülesse leida ja ringist välja lükata. Samal ajal peab robot jälgima, et ta ise kogemata väljakult välja ei sõidaks.
 
Kuigi kõik võistlustel osalenud poisid on robootikaga tegelenud juba vähemalt 3-4 aastat oli see nende jaoks esimene Lego Sumo suurvõistlus. Poisse juhendasid ja aitasid võistlusteks valmistumisel juhendajad Sander Laumets ja Toomas Jõgi.

SAKU HUVIKESKUSE NOORMALETAJAD  EDUKAD HARJUMAA NOORTE MEISTRIVÕISTLUSTEL!
11.10.2014
Selle aasta Harjumaa noorte meistrivõistlused peeti 11. oktoobril  2014 kaunis Viimsi koolis.
Kõik kolm vanusegruppi (kuni 18, kuni 14 ja kuni 10 aastased) mängisid ühisel 27 osavõtjaga turniiril 7 partiid.
Saku Huvikeskuse malering oli esindatud seitsme osavõtjaga kahes nooremas vanuseklassis. Esineti väga tublilt. Koju toodi kaks kuld- ja kaks hõbemedalit, kõik osalejad said tulemuseks vähemalt pooled punktid, lisaks palju väärtuslikke kogemusi. 
 Kuni 10 aastaste poiste hulgas võitis meistritiitli  Paul Kang 5,5 punktiga, jagades turniiril kõrget 2.-3. kohta. Paul alustas kaotuse ja viigiga, suutis aga seejärel end koguda ja võita kõik ülejäänud viis kohtumist. 8-aastane Ralf Marten Raisma üllatas treenerit 5 punkti ja hõbedase medaliga. Artur Ulmase 4,5 punkti andis 4. koha ja Aari Annuse 4 punkti 5. koha.
    Kuni 14 aastaste tütarlaste vanuseklassis pälvis Harju meistritiitli Iti Miina Ulmas. Poiste hulgas võitis kindlat mängu näidanud  Anders Raudväli 5 punktiga hõbemedali ja turniiril kõrge 4. koha. Juhan Suzdalev jäi 3.5 punktiga neljandaks.
 


KOGUPEREÜRITUS loe lähemalt ja vaata pilte Jõulutelk  Saku Valla Majas 2014  

50 AASTAT RAHVATANTSU SAKUS 
17.10.2014

SAKU SUVELÕPUPIDU AUGUSTFEST 2014 KULMINEERUS ANSAMBLI SMILERS ESINEMISEGA 
Loe lähemalt

SAKUS TOIMUS EESTI ESIMENE MANDOLIINIFESTIVAL
28. ja 29. juunil toimus Sakus mandoliinifestival, mis on esimene omataoline Eestis. Loe lähemalt 

SAKU HUVIKESKUSE KAUNITE KUNSTIDE LAAGER 16.- 19.juuni 2014 Loe  lähemalt 

SAKU MANDOLIINID HOIAVAD AU SEES VÄGA AMMUSEID MANDOLIINITRADITSIOONE
26.06.2014 21:21
Saatesari: Ringvaade
“Väga kirju seltskond, aga mõned ühised nimetajad on olemas - rõõmus meel ja armastus mandoliini vastu,” iseloomustas Saku Mandoliinide juht Joosep Sang oma kaaslasi. Omal ajal on mandoliinimuusika olnud Eestis väga populaarne ning pille võib tema sõnul leida isegi lakapealsetest ja aitadest. Ansambli pillid on kokku leitud erinevatest kohtadest, ostetud nii komisjoni- kui pillipoodidest. “Mandoliin on pill, mille peal saab teha absoluutselt kõike klassikast rokini,” rääkis Sang. Saku Mandoliinide repertuaaris on samuti väga erinevat sorti muusikat. Sel nädalavahetusel leiab aset ilmselt seni Eesti suurim mandoliinimängijate üritus - esimene mandoliinifestival Sakus - kus ka kohalikel mängijatel on oma osa.
 VT Saku Mandoliinide esinemine ETVs vt   VIDEOKLIPP

LÄBINISTI KRIMINAALNE MANDOLIINIKONTSERT SAKUS 06.05.14
 ...05.2014
 Tuled kustuvad äkitselt. Saalitäis publikut õhkab ärevalt. Kõlab pauk. Publik võpatab. „Ärge tallake jälgi!“ hüüab pimedasse saali sisenenud uurija, taskulamp käes. Või hoopis kirjanik, nagu selgub hetk hiljem, kui härra Sumberg end tutvustab ning siis juba piip käes ja sall uljalt üle õla õdusas laualambivalguses oma romaanide ideede üle arutlema hakkab. Sven Sumberg on muuseas täiesti tundmatu kirjanik, sest ta pole kirjutanud ühtki raamatut, kuid ta tahab väga kirjutada.
Ja ainet kirjandusteosteks pakuvad tuntud kriminaalsed lood, mida etendavad kõrvaltegelased laval. Või nagu hetk hiljem selgub, siiski peategelased laval. Punane kikilips, punane lill, punane kaelakee, punased sukkpüksid, punane pluus, punane sall, veripunased huuled. Ja kõik ülejäänu on must. Kriminalistide näpud käivad väledalt üle mandoliinikeelte, kui kõlavad „Kriminal tango“, „Midsomeri mõrvad“, „Sherlock Holmesi ja doktor Watsoni seiklused“ ja „Miami Vice“. „Ristiisa“ lugu läbib kaeblik suupilliheli ja „Knight Rider“ vajab löökpillide ärevat taustatümpsu.
Nii nagu igas krimiloos, saabub ka sel kontserdil saatuslik pööre, kus kõik harjumuspärane pea peale pööratakse. Lava ette astub kaks ukuleelede ansamblit, mis mängivad nagu üks mees. See on nende paar kuud tagasi alustanud ansamblite esimene ülesastumine.
See pole aga veel kõik. Mandoliinid jätkavad „Võimatu missiooniga“, milles mängijate sõrmed liiguvad keeltel võimatult kiiresti. Ja kriminaalse loo lõpetab „Saatanlik naine“.
Publikut jäävad esinejatele meenutama tänulikult kuulajalt kingiks saadud punased nelgid.
VICTORIA PARMAS

RAHVATANTSIJATE TEGEMISTEST  2014. aastal

Oli tantsupeoaasta ja see tõi kaasa uue repertuaari õppimise, ülevaatused ning tantsupeonädala Tallinnas. Lisaks saime sel aastal osa ka  tuletulemisest – Kurtna naised ja Pangviina saatsid laulupeotuld jalgratastega ning lisaks esinesime ka Tuletulemise kontserdil Saku Vallamaja juures.
Tähistasime  suurt tähtpäeva –naisrühm LINDA 50 ja seoses sellega võisid kõik rahvatantsijad pidutseda, sest nüüdseks on täiskasvanud  Sakus 50 aastat järjepidevalt rahvatantsu tantsinud.
Selle ürituse raames avasime Saku mõisapargis Linda Rausi nimelise pingi, korraldasime juubelikontserdi „Linda Raus 105, LINDA 50, PANGVIINA 30“  ja koostasime ning andsime välja raamatu „50 aastat naisrahvatantsu Sakus“
Lisaks iga rühma väikestele esinemistele toredates kohtades sõpradele ja tantsuhuvilistele esinesime valla jaanitulel Metsanurmes, korraldasime rahvusvahelise tantsupäeva puhul traditsioonilise rahvatantsukontserdi Kurtnas ja võõrustasime sõprusvalla Kandava rahvatantsijaid.

Vaata videot rahvatantsijate esinemisest jõuluturul Tallinnas Raekoja platsil detsembrikuus 2014
https://www.youtube.com/watch?v=j5AD7N49iO8 (vajuta linki!)


SAKU MANDOLIINIDE TEGUS AASTA  2014

Läinud sügisel alles kaheaastaseks saanud Saku Mandoliinid on tänaseks kujunenud Eesti kõige suuremaks (ja poleks ime, kui ka kõige tegusamaks) mandoliiniorkestriks. Möödunud aastasse jäi mitu suurejoonelist ja esmakordset ettevõtmist.
Aasta esimeses pooles oli meie peamiseks ülesandeks valmistumine Laulu- ja Tantsupeo raames toimunud Pillipeoks: eelproovid, liigiproovid ja proovid suure koondorkestriga. Ettemängimisel sai meie orkester komisjonilt täispunktid nii muusikalise kvaliteedi kui ka esinemisjulguse eest. Tagantjärgi tunnustati Saku Mandoliine ka Eesti Rahvamuusika ja Rahvatantsu Seltsi tänuõhtul kui parimat orkestrit näppepillide kategoorias.
Üldse sai ka Üle-Eestiline mandoliiniorkester Pillipeol vast kõige suurema tähelepanu osaliseks, hiigelsuur Kochi Ait oli mandoliinide liigikontserdi ajal puupüsti publikut täis.
Paralleelsel Pillipeoks valmistumisega andis orkester rea kontserte, näiteks Türi Lillelaadal, Saku Kevadlaadal ja mujalgi.
Orkestri jaoks oli aasta tähtsaim ettevõtmine kindlasti koos Huvikeskusega korraldatud Eesti esimene mandoliinifestival, mis osutus igati õnnestunuks. Ilm oli ilus, osalejaid ning publikut tuli rohkesti ning sai tehtud ajalugu nii Saku vallas kui ka kogu Eestis. Loodame seda traditsiooni jätkata juba 2015. aastal.
Suvi jätkus esinemistega Tudu laulupäeval ja Tartus Emajõe Jõekohvikus, sügisel lisandus ka meeleolukas kontsert Tallinnas, KamaMajas. Üks märke orkestri elu- ja tõmbejõust on see, et sügisel liitus orkestriga kümmekond uut mängijat!
Saku Mandoliinide üks prioriteete on korraldada mingile kindlale teemale pühendatud kontserte. Novembris kõlas kava „Kriminaalne!“, kus kõlasid meloodiad krimifilmidest ja – sarjadest.  Publikuhuvi oli väga suur ja nõudlik programm mõjus orkestrile kindlasti arendavalt.
Aasta lõpus toimusid jõulukontserdid Türil ja Jüris, kaastegijateks solist Els Himma ja Pärnu Kammerkoor. Sama kava kõlas ka 2013. aasta lõpus. Kuna kontsertide menu oli väga suur, otsustasime kava korrata ning ei petnud kuulajaid ka sel korral – kontsert võeti vastu väga sooja aplausiga.
Ka 2015. aastal ei kavatse Saku Mandoliinid hoogu peatada. Lähima ja tähtsaima sihina on silme ees mai alguses toimuv suurejooneline kontsert „Imeline Itaalia. Kolm tenorit ja kolmkümmend mandoliini.“


 


HUVIKESKUSE LASTEHOMMIKUD 2014 loe lähemalt

EESTI VABARIIK 65 KONTSERTAKTUS Sakus 23.02.2014
  Loe lähemalt 

HUVIKESKUSE LASTE loe lähemalt  TEATRIPÄEV 2013  Vt videot Huvikeskuse teatriringi laste esinemisest Väike Nõid 

Fotomeenutus Sakust-Eesti Vabariik 95  Idee ja teostus Ave-Maria Rapper ja Liina Hendrikson

Ansambel Vilistlased 15 ja Kiisa Lauluklubi 20 tähistasid koos  juubeleid 6.05.2011

Ansambel Lendler KROONIKA 2010-2011 Koostaja Milvi Sisask


SAKU HUVIKESKUSE SÕBRAD